Sportivii sunt boemi și plini de bucurie atunci când pășesc pe gazon. Dacă cineva ar căuta atmosfera din cartea ”Șepcile Roșii”, într-un cadru actual, cu siguranță că trebuie să vină măcar la un meci al micilor sportivi.
Sâmbătă am asistat la două meciuri care au avut de toate. ”Studenții” au pierdut la limită și au făcut un egal, în cele două jocuri dar am văzut pe teren la cele două echipe ”elanul de nestăvilit” care indiferent de scor se manifestă și bucură privirea.
Studenții s-au dovedit a fi între capriciul sportivilor pentru care jocul de fotbal dobândește dăruirea și acea veselie pe care o cunoaștem în fotbalul de la ora de sport. Au fost când luptători până la sacrificiul cel mai simbolic pentru potcoava ce o poartă pe piept și care le dăruiește respectul și onoarea de mici, când acei boemi frumoși ai gazonului, cei care scriu poezie fie cu mingea, fie cu modul inedit de a realiza o fază de joc, individual sau în echipă.
Și dacă la echipa mare a rămas în memoria suporterilor un Veselovski, la echipa antrenată de prof. Radu Sabo, putem liniștiți să strigăm ”Darius Boiti, bun portar”!
Istoria celor două meciuri nu este statistică ci pentru cei care am fost de față, înseamnă încă un capitol din aplicarea ideii de ”mișcare sportivă” la ”U”.
Și ce minunat este faptul că după meci sportivii antrenați de prof. Septimiu Ormenișan și-au aplaudat minunații părinți care meci de meci sunt semper fidelis, indiferent de rezultate.
Atunci când micii ”U”iști intră în teren parcă ceva se transformă, asemănările cu chipul echipelor de odinioară, te cucerește și înseninează privirea iar când la început și la final auzi acel ”Hai U”! din inimile copilăriei atunci totul devine Numai U!
Dacă la echipa mare avem un Oli Moruțan, la ”U” cel mic avem pe Darius Borz, căpitanul decar, cel care la finalul de ieri și-a adus echipa pentru aplauze către părinți, la îndemnul domnului profesor Septimiu Ormenișan, dovedind faptul că la ”U”, starea de spirit este unică prin demnitatea cu care depășești rezultatul jocului și mergi mai departe pe calea anului 1919.
Vă prezint cele două echipe care au jucat cu F.C. Ardealul Cluj și cu Olimpia Beclean și apoi las fotografiile să vorbească despre i”U”bire și gând pentru inimi românești:
Fundași: Muresan Andrei, Muresan Casian, Chifu Raul, Chira Raul, Milik Bogdan, Gazdac Andrei
Mijlocași: Oltean Alec, Cuibus Andrei, Fodorean Marc, Salajan Antonio, Muresan Iulian
Atacant: Ormenișan Marc
”U” Cluj, antrenor, prof.Septimiu Ormenișan
Portar: Tăranu Manuel
Fundasi: Ormenișan Luca, Costantea Rareș, Câmpean Tony, Moldovan Flavius, Cătălin Weber, Bogdan Baboș
Mijlocasi: Borz Darius, Raul Rațiu, Raul Matiș
Atacanti: Morar David, Clejan Andrei