sâmbătă, 12 decembrie 2015
vineri, 11 septembrie 2015
Un gând despre Cornel Coc
Despre ”gașca nebună” de la
”U” s-s scris și se scrie dar cred că cel mai potrivit este termenul de ”eminență
studențească”.
Poate că doar simbioza celor
două idei duce/ aduce un motiv în plus de bir”U”ință întru ”U”.
În timp voi așterne online
câte un gând despre fiecare dintre studenții care astăzi au ales să scrie
istorie la ”U„.
Nu există o ierarhie între ei
ci doar o echipă ”U” însă ca în orice echipă, fiecare își are locul lui bine
determinat și/ sau definit.
Un gând despre Cornel Coc,
Un fotbalist în virtuțile căruia concentrarea și seriozitatea sunt cele două atitudini/ aptitudini alese pentru a avea
dovada certă a profesionalismului în sport.
L-am urmărit la antrenamente,
unde în orice moment este gata să arate 100% implicare.
În jocurile de echipă știe
mereu unde este cel mai bun plasament și dacă este nevoie acoperă și spațiile
vulnerabile.
Nu fuge nici de faza ofensivă
și gândește bine orice acțiune înainte de a trece la punerea în aplicare. L-am
văzut șutând năpraznic și periculos, l-am văzut pasând inteligent și l-am văzut
asumând sarcini pe muchie de cuțit dar și în dribling are rapiditate și
rafinament, atunci când este nevoie.
Privirea lui îmi amintește de
Giuseppe Bergomi al Italiei, acel spirit pătrunzător care zdrobește orice
adversitate în luptă și acea nuanță tăioasă care pune la respect pe oricine
îndrăznește să atace.
Zâmbește rar dar cu măsura
omului matur care cunoaște limitele umorului sau ironiei.
Nu se lasă dus de voalul
gloriei deșarte și alege să respecte și prețuiască oamenii din preajmă, indiferent cât de sus ajunge la nivel de carieră sportivă.
Consider că se încadrează
perfect în spiritul Universității Cluj.
sâmbătă, 5 septembrie 2015
I”U”bire și gând pentru inimi românești
după meciul de la Cluj Napoca între ”U” și uta din Arad
Sunt momente în viața de suporter când cu greu poți să decizi ce este mai frumos: jocul studenților sau starea de spirit din peluză. Am fost în situația de a mă opri din cântat pentru că mă fascina jocul de fotbal al studenților. Apoi am cântat cu și mai mare bucurie, văzând că fotbalul își găsește dumirirea în ”mișcarea sportivă” ca fel de a fi.
Sunt momente în viața de suporter când cu greu poți să decizi ce este mai frumos: jocul studenților sau starea de spirit din peluză. Am fost în situația de a mă opri din cântat pentru că mă fascina jocul de fotbal al studenților. Apoi am cântat cu și mai mare bucurie, văzând că fotbalul își găsește dumirirea în ”mișcarea sportivă” ca fel de a fi.
La meciul de astăzi studenții
și-au arătat din plin eminența. Nu au marcat. Și ce dacă? Au pierdut deși
fotbalul le-a/ ne-a fost spre pildă. Au demonstrat faptul că tinerețea și pasiunea
pentru fotbal pot să ofere drumul/ calea spre împlinirea unui vis în realitate:
Totul pentru o idee ”U”
Să vezi în peluză cum viitorul cântă alături de prezent cu o
însuflețire care aduce numai bucurie. Să vezi în teren cum studenții aleargă
din primul și până în ultimul minut, tocmai spre a-și/ne demonstra tăria de caracter
prin luptă și onoarea spre dăruire. Să-ți rămână în memorie fragmente din meci
și să mergi către casă zâmbind după ce ai fost martor și poți fi mărturisitor
al unei glorioase biruințe.
De fapt astăzi am văzut că ”U”
oferă eliberare suporterilor, putere de a visa pruncilor, onoare studenților,
care transformă jocul de fotbal în artă prin ”asaltul care înseamnă tinerețea”.
Cine vine la
Cluj și nu merge măcar o dată în viață în Peluza ”Șepcile
Roșii” singura din Cluj –Napoca să vadă minunatul joc de fotbal al studenților
din teren, rămâne în afara rostului.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)


