Despre ”gașca nebună” de la
”U” s-s scris și se scrie dar cred că cel mai potrivit este termenul de ”eminență
studențească”.
Poate că doar simbioza celor
două idei duce/ aduce un motiv în plus de bir”U”ință întru ”U”.
În timp voi așterne online
câte un gând despre fiecare dintre studenții care astăzi au ales să scrie
istorie la ”U„.
Nu există o ierarhie între ei
ci doar o echipă ”U” însă ca în orice echipă, fiecare își are locul lui bine
determinat și/ sau definit.
Un gând despre Cornel Coc,
Un fotbalist în virtuțile căruia concentrarea și seriozitatea sunt cele două atitudini/ aptitudini alese pentru a avea
dovada certă a profesionalismului în sport.
L-am urmărit la antrenamente,
unde în orice moment este gata să arate 100% implicare.
În jocurile de echipă știe
mereu unde este cel mai bun plasament și dacă este nevoie acoperă și spațiile
vulnerabile.
Nu fuge nici de faza ofensivă
și gândește bine orice acțiune înainte de a trece la punerea în aplicare. L-am
văzut șutând năpraznic și periculos, l-am văzut pasând inteligent și l-am văzut
asumând sarcini pe muchie de cuțit dar și în dribling are rapiditate și
rafinament, atunci când este nevoie.
Privirea lui îmi amintește de
Giuseppe Bergomi al Italiei, acel spirit pătrunzător care zdrobește orice
adversitate în luptă și acea nuanță tăioasă care pune la respect pe oricine
îndrăznește să atace.
Zâmbește rar dar cu măsura
omului matur care cunoaște limitele umorului sau ironiei.
Nu se lasă dus de voalul
gloriei deșarte și alege să respecte și prețuiască oamenii din preajmă, indiferent cât de sus ajunge la nivel de carieră sportivă.
Consider că se încadrează
perfect în spiritul Universității Cluj.



Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu