după meciul de la Cluj Napoca între ”U” și uta din Arad
Sunt momente în viața de suporter când cu greu poți să decizi ce este mai frumos: jocul studenților sau starea de spirit din peluză. Am fost în situația de a mă opri din cântat pentru că mă fascina jocul de fotbal al studenților. Apoi am cântat cu și mai mare bucurie, văzând că fotbalul își găsește dumirirea în ”mișcarea sportivă” ca fel de a fi.
Sunt momente în viața de suporter când cu greu poți să decizi ce este mai frumos: jocul studenților sau starea de spirit din peluză. Am fost în situația de a mă opri din cântat pentru că mă fascina jocul de fotbal al studenților. Apoi am cântat cu și mai mare bucurie, văzând că fotbalul își găsește dumirirea în ”mișcarea sportivă” ca fel de a fi.
La meciul de astăzi studenții
și-au arătat din plin eminența. Nu au marcat. Și ce dacă? Au pierdut deși
fotbalul le-a/ ne-a fost spre pildă. Au demonstrat faptul că tinerețea și pasiunea
pentru fotbal pot să ofere drumul/ calea spre împlinirea unui vis în realitate:
Totul pentru o idee ”U”
Să vezi în peluză cum viitorul cântă alături de prezent cu o
însuflețire care aduce numai bucurie. Să vezi în teren cum studenții aleargă
din primul și până în ultimul minut, tocmai spre a-și/ne demonstra tăria de caracter
prin luptă și onoarea spre dăruire. Să-ți rămână în memorie fragmente din meci
și să mergi către casă zâmbind după ce ai fost martor și poți fi mărturisitor
al unei glorioase biruințe.
De fapt astăzi am văzut că ”U”
oferă eliberare suporterilor, putere de a visa pruncilor, onoare studenților,
care transformă jocul de fotbal în artă prin ”asaltul care înseamnă tinerețea”.
Cine vine la
Cluj și nu merge măcar o dată în viață în Peluza ”Șepcile
Roșii” singura din Cluj –Napoca să vadă minunatul joc de fotbal al studenților
din teren, rămâne în afara rostului.
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu